پرسش و پاسخ

در اینجا پرسش های دوستان را بدون ذکر نام پاسخ خواهم داد

پرسش
با درود
خانم منیژه صدقی امیدوارم حالتون خوب باشه . راستش نمیخواستم مزاحمتون بشم ولی چون در پایان یکی از ویدیوهای خودتون فرمودید دوست دارید با نظرات مردم آشنا بشید تصمیم گرفتم ایمیل بزنم و از شما بابت صحبتهای بسیار خوبتون در مورد خام گیاهخواری سپاسگزاری کنم . تا سه چهار شب گذشته تا حالا حتا نام شما رو نشنیده بودم و بصورت کاملن اتفاقی در یکی از سایتها ویدیوهای شما رو دیدم . دنبال ویدیوهای استاد دکتر بسکی میگشتم که خوشبختانه با شما هم آشنا شدم . این چند تا فایل رو از شما دیدم (( از این 10 ماده خطرناک پرهیز کنید – پروتئین و لبنیات آموزشهای نادرست و شستشوهای مغزی – انواع صبحانه در خام گیاه خواری – برنامه روزانه خام گیاه خواری )) در موردشون نظری ندارم و فقط میخوام از شما سپاسگزاری کنم و یه پرسشی رو هم از شما داشته باشم

مادرم شوربختانه مصرف پروتیین حیوانی بسیار بالای داره هر چی هم بهش میگم به خودت رحم کن گوش نمیده که نمیده . دچار زانو درد بسیار سختی شده بیمارستان هم بردمش دکتر الکی فقط چند تا داروی بی خاصیت براش نوشت و گفت به سلامت

به مادرم میگم گوشت نخور . حرف که گوش نمیکنه هیچ تازه بدترش هم میکنه . رفته پای مرغ خریده و ریخته تو قابلمه و تمام خونه رو بوی گند گرفته . دیگه واقعن موندم با این جور آدمها چی کار باید کرد

شما در یکی از فایل هاتون فرمودید کریستالها باعث درد مفاصل میشه . میخوام بدونم برای از بین بردن این کریستالها چه کاری میشه کرد تا مادرم دست از سر این مرغهای بدبخت و بیچاره برداره

راستی خیلی دوست دارم بازم از شما چند تا فایل دیگه هم ببینم . ممنونتون میشم اگه لطف کنید آدرس سایت و یا لیست عنوان فایلهاتون رو برام ارسال کنید تا از اینترنت دانلودشون کنم . همین الان که داشتم این نوشته رو تایپ میکردم یه لحظه به گوگل سر زدم و نشریه ماهانه اینترنتی شما رو با عنوان ( فلسفه تغذیه و راز سلامتی خرداد 90 ) رو دانلود کردم . یه چیز جالبی دیدم که شما در قسمت دستور تهیه شیرینی نارگیلی نوشتید مواد لازم : عسل و

خانم صدقی گرامی خیلی دوست دارم بدونم شما از لحاظ اخلاقی چطور با خوردن عسل کنار اومدید . آیا خوردن عسل رو دزدی از زنبور نمیدونید ؟ اگه دزدی نمیدونید محبت کنید یه کوچولو دلایلتون رو برام بنویسید شاید من هم خواستم دوباره به خوردن عسل رو بیارم

در مورد دمنوش زنجبیل میخواستم بدونم در روز حداکثر چند لیوان و یا استکان از این دمنوش میشه خورد که به بدن ضرری نرسونه

در آخر هم یه پیشنهاد داشتم البته احتمال میدم شما قبلن این کار رو کرده باشید . لطفن شما هم مثل آقای دکتر غلامعلی بسکی به مسولین وزارت بهداشت نامه بنویسید – ایمیل بزنید و یا از هر راه دیگری که به ذهنتون میرسه بهشون فشار بیارید و یا خواهش کنید که یه کم بیشتر به فکر سلامت مردم باشند . خودم نزدیک به دو ساله که گیاهخوار شدم و 16 روز هم هست که خام گیاهخوار شدم و امیدوارم برای همیشه همین جور خام گیاهخوار باقی بمونم ولی از اینکه به میوه ها – سبزیها و… کود شیمیایی میزنند خیلی ناراحتم . آب و هوای ناپاک و… رو هم که دیگه بهتره در مورد صحبت نکنیم

امیدوارم منو ببخشید که پر حرفی کردم . امیدوارم هر کجا که هستید شاد و تندرست باشید

پاسخ

دوست عزیز،
ممنون از ایمیل و لطفی که نسبت به من دارید و ویدئوها را نگاه میکنید. راستش اگر بخواهم

جواب سئوالات شما را بدهم، شاید نیار به نوشتن چندین کتاب داشته باشد و بازهم موفق نشوم منظور خود را بیان کنم. اما فعلأ در اینجا مختصری مینویسم. من از زمانیکه شروع به خام گیاه خواری کردم تا بحال که ۱۰ سال از آن میگذارد، آنقدر تغییر کرده ام که حتی شاید اغراق نباشد اگر بگویم من آن آدمی نیستم که مثلآ  ۲ سال پیش آن ویدئو را تهیه کردم و مرتب بینش من به دنیا عوض شده است. البته براین باورم که همه انسانها کم وبیش مرتب تغییر میکنند، البته بعضی ها بیشتر از دیگران. خودم وقتی دوباره بعد از چند سال ویدئوهای خود را نگاه میکنم، درست مانند اینکه به یک انسان دیگری غیر از خودم گوش میدهم. من ابتدا صرفا به دلیل سلامتی به خام گیاه خواری روی آوردم، رفته رفته به حقوق و حمایت حیوانات حساس شدم، بعد از آن رفته رفته به حفظ محیط زیست و سلامت کره زمین علاقمند شدم. بعد از آن پرسش هائی از قبیل « از کجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود؟» نظرم را جلب کرد، و بهمین دلیل به دنیای عرفان و « وحدت وجود» کشش پیدا کردم. از آن پس دیگر بینش من در مورد مرگ و بسیاری چیزهای دیگرهم تغییر یافته است. برای همین شاید نظر من در مورد خوردن گوشت توسط مادر شما بکلی با نظر شما متفاوت باشد؟ بنظر من نباید انسانها را مجبور به انجام کاری کرد. هرکسی خودش باید روش زندگی خودش را انتخاب کند و یا شاید هم نیروی بالاتری ست که او برای ما تصمیم میگیرد؟ بقول مولانا:

کیست در گوش که او می شنود آوازم؟

یا کدام است سخن می نهد اندر دهنم؟

همه ما دیر یا زود این دنیای فانی را بدرود میگوئیم و کسی چه میداند شاید منزل ابدی ما در جای دیگریست که بسیار بهتر از اینجا میباشد.

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک

دو سه روزی قفسی ساخته اند از بدنم

در رابطه با خوردن عسل حق با شماست، عسل غذای زنبورهاست و زیبا نیست انسان حق دیگران را بخورد و من هم بطور روزانه عسل مصرف نمیکنم، شاید در سال یکی ۲ بار یک قاشق عسل مصرف نمایم. در ضمن اینکه عقیده دارم که انسان باید با دیگر موجودات زنده این دنیا مهربان باشد، در عین حال بر این باورم که همه ما یکی هستیم (وحدت وجود)، اگر به زنبورها بد کنم، بخودم بد کرده ام، البته خود واقعی ما کامل است و بدون نقص و هیچ چیز نمیتواند لطمه ای به آن وارد بیآورد. در خاتمه این دنیا تشکیل شده از چیزهائی که بنظر ضد و نقیص میآید، اما مکمل یکدیگرند.
طبیعت در همهٔ پدیده‌ها و اشیاء غیر ایستا در جهان هستی، دو اصل متضاد ولی مکمل را بازنمود ساخته است. این دو اصل متضاد ولی مکمل در گیاهان، حیوانات و چیزهای دیگر همه جا دیده میشود. چینیان باستان این بازنمود در طبیعت را (یین و یانگ) می نامند. در مورد مادرتان اصلأ نگران نباشید، کنترل دست من و شما نیست، باز بقول مولانا:

من به خود نامدم این جا که به خود باز روم

آن که آورد مرا باز برد در وطنم

در مورد مسئولین بهداشت هم نگران نباشید، همه چیز به موقع تغییر خواهد یافت، آنها به امضاء، نوشتن و ایمیل مردم تغییر نخواهند کرد. در همه جای دنیا همیشه عده ای بوده اند، هستند و خواهند بود که سعی میکنند بخاطر استفاده های مالی سلامت مردم را بخطر بیاندازند. در کشور آمریکا هم همانطور است، اینجا هم به میوه ها و سبزیجات مواد شیمیائی بسیار زیادی میزنند. ما سعی میکنیم تا آنجائیکه از دستمان برمیآید در منطقه و فضائی که هستیم سالم زندگی کنیم، بقیه اش دیگر در کنترل ما نیست. از مرگ هم نباید ترسی داشته باشیم، از کجا معلوم، شاید وقتی مردیم، تازه همه چیز شروع میشود؟ باز هم مولانا میگوید:

ای خوش آن روز که پرواز کنم تا بر دوست

به هوای سر کویش پر و بالی بزنم

هر کسی در این دنیا میخواهد دنیا را عوض کند، مردم را نجات بدهد، اما نگاهی بخودش نمی اندازد. هر کسی باید تغییر را از خود و از درون شروع کند. گفته میشود از سهراب سپهری انتقاد کرده اند که مردم دارند بمب ناپالم می اندازند و بسیاری از مردم را میکشند، آنوقت تو نگران کبوتر هستی؟ اشاره بوده است به شعر معروف سهراب سپهری :

آب را گل نکنیم
در فرودست انگار، کفتری می‌خورد آب

سهراب سپهری جواب میدهد، اگر انسان به آن مرحله از انسانیت برسد که نگران حیوانات باشد، آنوقت است که دیگر به انسانها هم لطمه ای وارد نخواهد کرد.

اگر دوست دارید ویدئوهای بیشتری از مرا ببینید، به وبسایت سلامت جسم و روان در لینک زیر مراجعه کنید و لینک ویدئوها را درآرشیو ویدئوها در آنجا ببینید. البته میتوانید به کانال یوتیوب من هم  بروید، زیرا من ویدئوهای بسیار دیگری هم دارم که در وبسایت  نیست. اگر در فیسبوک هستید میتوانید به صفحه فیسبوک خام گیاه خواری هم سری بزنید.  من از سال ۲۰۰۶ کانال یوتیوب خود را شروع کردم، حالا گاه گاهی خودم ویدئوهای قدیمی خود را تماشا و تحولات درونی خود را در طول این سالها مشاهده میکنم. در خاتمه همه ما میدانیم که آرامش درونی و رضایت باطنی، اگر بیشتر از تغذیه در سلامتی موثر نباشد، اثر آن کمتر هم نیست. آرامش درونی و رضایت باطنی ربطی به فضائی که در آن زندگی میکنیم هم ندارد، بلکه بیشتر رابطه دارد با بینش ما نسبت به زندگی. افرادی هستند که در آزادترین، وخوش آب و هواترین مناطق دنیا زندگی میکنند و زندگی با رفاهی هم دارند، اما از شدت افسردگی خودکشی میکنند. خلاصه اینکه همانطوریکه در ابتدا گفتم میتوانم چندین کتاب در این مورد بنویسم، اما آخر سر هم نتوانم منظور خود را بیان نمایم. زیرا چیزهائی در زندگی وجود دارد که نمیتوان با کلمات آنرا تشریح کرد. انسان باید خودش آنها را تجربه نماید. پس بنابراین بهتر است در اینجا سخنم را به پایان برسانم و برای شما و عزیزانتان آرزوی سلامتی و خوشبختی نمایم.

—————————————————————–

پرسش:

منیژه خانم واقعن شرمنده اصلن حواسم نبود در ایمیل قبلی سال نو و جشن باستانی نوروز رو به شما تبریک بگم . امیدوارم سال بسیار خوبی رو پیش رو داشته باشید .

نخست از اینکه لطف کردید پاسخ ایمیلم رو دادید از شما سپاسگزاری میکنم و اینم بگم که از اینکه با شما آشنا شدم بسیار خوشحالم .

1-در پاسخ و تایید این جمله ی زیبای شما (( اگر به زنبورها بد کنم، بخودم بد کرده ام ))

این بیت رو از شاعر شیرین سخن زنده یاد ایرج میرزا مینویسم که در سروده ی ( شیر و موش ) میگه :

هر که نیک یا بد کرد

بد به خود کرد و نیک با خود کرد

2-اگه زنده یاد سهراب سپهری واقعن به این مرحله از انسانیت رسیده باشه پس در نتیجه بایستی گوشتخواری رو برای همیشه کنار گذاشته باشه . پرسش من از شما اینکه آیا سهراب سپهری گیاهخوار بود ؟

3-استاد صدقی دارم کتاب ( ژن خود خواه ) رو میخونم . در صفحه ی 158 این کتاب نوشته (( یهودیان سفت سخت ترجیح میدهند از گرسنگی بمیرند ولی دستور نخوردن گوشت خوک را زیر پا نگذارند ))

پرسشم از شما آیا شما تا حالا با چشم خودتون یه یهودی گیاهخوار دیدید ؟ خیلی دوست دارم بدونم آیا این نوشته در این کتاب درست هست یا نه ؟

از مترجم ها هیچ چیز بعید نیست . احتمال داره به دروغ این جمله رو در این کتاب جا داده باشند . همون طور که در کتاب ساعت ساز نابینا به دروغ از زبان نویسنده نوشته بودند ( خدا را شکر ) در شرایطی که نویسنده ی این کتاب یه خداناباور هست و یه خداناباور همچین حرفی رو نمیزنه .

4-به نظر شما چرا بعضی ها گیاهخوار نمیشن ؟ آیا فقط نا آگاهی دلیلش هست ؟ داداشم با فواید گیاهخواری آشنا هست ولی باز دوست نداره دست از خوردن گوشت بکشه . آیا میشه این موضوع رو به ژن خود خواهی و یا ژن ایثارگری ربط داد ؟

5-شما میگرن و آلرژی داشتید و خوشبختانه با خام گیاهخواری مشکلتون رو برطرف کردید ( امیدوارم اشتباه ننوشته باشم )

داداشم چند ماه هست که دچار آلرژی شده و پس از خوردن برخی از مواد خوراکی بدنش کهیر میزنه . در سایت ویکی پدیا نوشته سیر آلرژی رو بر طرف میکنه . در شرایطی که داداشم به سیر هم آلرژی داره . حالا پرسشم از شما اینکه داداشم چطورمیتونه این بیماری رو برطرف کنه . فرمول شما فقط همون خام گیاهخواری هست یا نه راه دیگری هم وجود داره ؟

پاسخ:
دوست عزیز
من هم سال نو را به شما تبریک میگویم.

در مورد کتاب (ژن خودخواه)، باید بگویم که اصلأ از نام کتاب پیداست که نویسنده آن تعصب های نژادی و مذهبی و غیره داشته است. من که کتاب را نخوانده ام اما اگرفردی خصوصیتی را عمومیت داده و به گروه زیادی از آدمیان نسبت دهد، نمیتواند حرفش صحیح باشد. زیرا در این صورت باید به روش های علمی از تمام آن آدم ها نظرخواهی شود و بنا بر مدارک معتبر نظرسنجی، نتیجه ای اعلام شود که مثلأ یهودیان و یا دیگر آدمیان چنین و چنان هستند. در غیر اینصورت از روی هوا نمیشود حرف زد.
در جواب سئوال شما که چرا بعضی ها گیاهخوار نمیشن؟ به همان دلیل که بعضی ها نمیتوانند سیگار را ترک کنند، با اینکه میدانند سیگار زیان آور است.
به نظر شما چرا بعضی ها گیاهخوار نمیشن ؟ آیا فقط نا آگاهی دلیلش هست ؟ داداشم با فواید گیاهخواری آشنا هست ولی باز دوست نداره دست از خوردن گوشت بکشه . آیا میشه این موضوع رو به ژن خود خواهی و یا ژن ایثارگری ربط داد ؟
در مورد برادرتان، اجازه بدهید خودش مشکلاتش را حل نماید در زمانی که آمادگی دارد. شما مسئول تغییر انسانهای دیگر نیستید. شما تنها مسئول سلامتی و روش زندگی خود میباشید.
با سپاس،
………………………………………………………

پرسش

استاد صدقی باز هم چند تا از ویدیوهای شما رو دانلود و نگاه کردم . بابت زحمتهای که برای ضبط و آپلود این ویدیوها کشیدید از شما بسیار سپاسگزارم . اهمیت خوب جویدن و هضم و جذب خوراک – فرق بین مقدار آرسنیک برنج سفید و برنج قهوه ای برای من بسیار جالب و سودمند بود . واقعن دست گلتون درد نکنه عالی بود .

شرمنده چند تا سوال هم برام پیش اومده لطفن هر کدومشون رو که دلتون خواست جواب بدید

یک- دقیقن نمیدونم شما در ویدیوهاتون بود و یا در نوشته هاتون که فرمودید نمک دریا خوبه وحالا من موندم واقعن نمک دریا خوبه و یا نمک ید دار تصفیه شده . در ویکی پدیا در مورد نمک دریا نوشته که بهتره بیخیالش شد

 دو- با هم خوردن میوه های اسیدی و میوه های شیرین چه مشکلی ایجاد میکنه . مثلن خوردن سالاد ( سالادی که گوجه فرنگی و آبلیمو ترش داره ) با خرما – خوردن کشمش با کیوی ترش و یا سیب ترش

 سه – برخی از افراد میگن مثلن بدن در روز به یکی دو تا پرتقال نیاز داره و اگه بیشتر از این مقدار پرتقال خورده بشه بدن پرتقالهای اضافه رو دفع میکنه و ویتامین c اگه در بدن زیاد بشه انسان اسهال میگیره و از این حرفها . میخواستم بدونم واقعن این حرف درسته یا نه . شما در یکی از ویدیوهاتون طالبی زیادی خوردید . درسته بیشتر و یا همه ی انسانها بدنشون با هم فرق میکنه ولی میخوام بدونم معمولن آیا بدن انسان در یک روز با اون همه طالبی و یا هر میوه ی دیگری میتونه کنار بیاد و یا اصلن واقعن اون همه طالبی خوردن لازمه ؟ نوشته ای در اینترنت دیدم که احتمالن گفته های خانم دکتر زرین آذر بود که میگفت هر ماده ی خوراکی خوب اگه بیش از اندازه خورده بشه در بدن تبدیل به سم میشه . اصلن این حرف درسته ؟

با سپاس بسیار

پاسخ: دوست عزیز

تفاوت نمک دریائی با نمک معمولی در این است که نمک دریائی فرآورده نشده است و به طور طبیعی بوسیله تبخیرآب دریا یا اقیانوس تهیه میشود. بهمین دلیل خواص بعضی از مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، منگنز و غیره در آن میماند. در صورتیکه نمک معمولی فرآورده شده میباشد و مواد معدنی خود را از دست داده است. اما بطور کلی مصرف زیاد نمک میتواند به انسان آسیب وارد آورد، حال چه نمک دریائی باشد و یا نمک معمولی، زیرا مقدار سدیم موجود در نمک دریائی و نمک معمولی یکسان است. املاح معدنی مفیدی هم که در نمک دریائی موجود میباشد را میتوان براحتی با مصرف مواد غذائی دیگر تآمین نمود. بنابراین بنظر من بهتر است مصرف نمک را به حداقل امکان برسانیم اگر میخواهیم سالم باشیم. اگر غذاهای بی نمک را دوست ندارید، تنها مقدار بسیار کمی نمک دریائی را تنها برای خوشمزه شدن غذا اضافه نمائید. حال چرا نمک دریائی؟ برای اینکه طبیعی و فرآورده نشده میباشد. اگر کمبود ید دارید، نمک های دریائی ید دار هم موجود است. ید در مواد غذائی دیگر هم موجود میباشد.
در مورد خوردن میوه های اسیدی همزمان با میوه های شیرین، مانعی در آن نمی بینم اگر مشکلی برایتان بوجود نمیآورد. من خودم بعضی اوقات در سالاد کشمش میریزم. برای ترکیب صحیح مواد غذائی به وبسایت سلامت جسم و روان مراجعه کنید. در مورد پرتقال، من خودم در یک وعده ممکن است ۵ تا ۶ پرتقال را بخورم. من تا آنجائیکه دلم میخواهد میخورم و هیچ مشکلی نیز برایم تولید نمیکند. خوردن میوه جات و سبزیجات در بدن تولید سم نمیکند. در صورت تمایل باید خورد و نه بزور.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s